Zasady układania kostki Rubika

kostka-rubikaZabawa kostką Rubika polega na takim ułożeniu poszczególnych kwadratów, aby na każdej z 6 ścian znajdowały się identyczne kolory. Oryginalna kostka Rubika składa się z 26 identycznych sześcianów i specjalnego przegubu, który jest umieszczony w środku łamigłówki. Przegub pozwala każdej zewnętrznej warstwie kostki obrót wokół własnej osi prostopadłej do poszczególnej warstwy. Kostka Rubika o standardowych rozmiarach 3x3x3 ma ponad 43 tryliony kombinacji różnych ułożeń.

Optymalne rozwiązanie

Od początku powstania kostki Rubika, bardzo wiele osób zastanawiało się ile potrzeba minimalnie ruchów, aby ułożyć kostkę. Już w 1995 roku wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale od 20 do 29 ruchów. Oznaczało to, że każda pomieszana Rubika kostka może być ułożona w 29 ruchach. W 2010 roku matematycy udowodnili, że każde ułożenie kostki można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach i to właśnie 20 jest „boską liczbą” dla tej łamigłówki.

Najpopularniejsze techniki układania kostki

Obecnie istnieje bardzo wiele metod układania kostki Rubika. Najpopularniejsze z nich to: LBL, Corners First,  metoda Fridrich,  metoda Rouxa oraz metoda Petrusa. Warto wspomnieć również, że istnieją również polskie systemy ułożenia kostki – metoda ZB (Zborowski-Bruchem) oraz ZZ speedcubing system.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz